Jdi na obsah Jdi na menu
 


6m band

aktuálně: FT920, stacked 2 x 7el. yagi YU7EF design

Myšlenkou na postavení stacku z 7el. antén jsem se začal zabývat po dobrých zkušenostech s do té doby provozovaným systémem 2 x 5el OWA (4m boom), který jsem se rozhodl nahradit dvojicí ziskovějších antén.

Antény jsem zakoupil na jaře 2011 od Jardy OK1RD, který měl z těchto antén postavené čtyřče. Koupil jsem všechny 4 antény, byť jsem věděl že postavím jen dvojče. Celý rok 2011 jsem se věnoval práci na stožáru, k vlastní montáži antén došlo až na podzim v období mezi SSB a CW částí CQWW contestu.

Antény navrhl a spočítal YU7EF, 7 elementů na 9m dlohém boomu, výrobce je OK5IM. Konstrukce je řešena zdvojeným boomem, který sice umožňuje montáž na stožár bez vyvázání, já jsem ale po zkušenostech z dlouhých KV yagin boom přesto dvojitě vyvázal. Fázování je provedeno přes ministack match od WX0B.

Ačkoliv jsou antény na otočném sloupu uchyceny fixně bez možnosti měnit elevaci, pokusili jsem se s Honzou OK1VAO již několikrát (při východu a západu měsíce) o EME spojení. V tuto chvíli se nám podařilo pod značkou OK1KIR navázat tři spojení, detaily jsou k nalezení zde a QSL lístky zde.

 

Rozměry

rozmery.jpg

 

Montáž antén na zemi

na-zemi.jpg

 

Napájení zářiče

napajeni.jpg

 

Ochrana napájecího bodu před povětrnostními vlivy voděodolným tmelem

zatmeleni.jpg

 

Jako balun je použito několik nacvakávacích feritů

balun.jpg

 

MiniStack match od WX0B

stackmatch.jpg

 

Montáž horní antény na špičku spuštěného stožáru

montaz.jpg

 

Obě antény nad sebou ve finální poloze. Separace cca 8m

6m_a.jpg

6m_b.jpg

 

V prostoru mezi anténami je umístěna ještě 5el OWA na 10m.

2x7-a-5ele.jpg

2x7-a-5ele-2.jpg